Giresun Fındık Firması: Demirci Görele Fındık Ürünleri

Hakkımızda

DEMİRCİ FINDIK GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Demirci ailesi tarafından temelleri atılmış olan şirketimiz, Karadeniz’de fındık ticaretinin yaygınlaşmasıyla birlik...

İletişim Bilgileri

Bahçelievler Mah. Elektrik Küme Evleri
No: 47/A 1 Görele / Giresun / Turkey

+90 454 513 10 08

info@demircifindik.com

Beyazlatılmış İç Fındık Özellikleri

Beyazlatılmış İç Fındık Özellikleri

Fındık, ülkemizde genel olarak Karadeniz Bölgesi'nde yetişmekte olup, Huşgiller ailesinin ılıman iklimleri oldukça seven bir üyesidir. Fındık, sert bir kabuk içerisinde bulunmakta ve bünyesinde bol miktarda yararlı yağlar ve nişasta barındırmaktadır. Fındık, demir, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve çinko bakımından oldukça zengindir. Ayrıca içeriğinde barındırdığı E vitamini sayesinde protein ve omega 3'te barındırmaktadır.

Beyazlatılmış iç fındık, iç fındığın zarının arttırılarak beyazlatılması ve kısmen beyazlatılmış olan tanelerden ayrılmasıyla hazırlanan bir üründür. Genel olarak çikolata, krema, şekerleme, pastacılık gibi alanlarda oldukça sık bir şekilde kullanılan beyazlatılmış iç fındığım yetiştirilme yeri, boy, paketleme, fonksiyon gibi çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Yetiştirilme Yeri: Beyazlatılmış iç fındık genel olarak Giresun bölgesinde yetiştirilmektedir.
  • Boy: Beyazlatılmış iç fındık genel olarak, 9-11 mm, 11-13 mm, 13-15 mm ya da1-2 mm aralıklarla 9 mm - 15 mm arası boylarda bulunmaktadır, fakat beyazlatılmış iç fındık istenilen boyutlarda da yetiştirilebilmektedir.
  • Paketleme: Beyazlatılmış iç fındık, 25/50 kg naylonlu jüt çuvallar, 25/40 kg kâğıt torbalar, 5/10/12.5/20/25 kg şeffaf, renkli, alüminyum vakum poşetlerde kartonlu veya kartonsuz, 500/800/1000 kg big bagler gibi ürünlerin içerisinde paketlenmektedir. Ekstra olarak, vakum, içi naylonlu polietilen çuval, vakum ambalaj karton kutuya koyularak ya da palet üzerinde streçlenerek müşteri isteğine göre de satışa sunulmaktadır.
  • Kullanım Alanları: Beyazlatılmış iç fındık, çikolata sanayisi, pastacılık, çerez gibi sektörlerde oldukça sık bir şekilde kullanılmaktadır.
  • Fonksiyon: Beyazlatılmış iç fındık, fındık aroması vermek amacıyla, fırında pişirilen yiyeceklerde ve şekerlemelerde garnitür olarak kullanılmaktadır.
  • Kullanım Şekli: Beyazlatışmış iç fındıklar seçildikten sonra müşteri isteğine göre bütün beyaz fındık olarak satılabilmektedir. Aynı zamanda beyazlatılmış iç fındıklar, beyaz kıyma, beyaz un, beyaz dilme olarak işlenmekte ve bu şekilde de satışa sunulmaktadır.


Beyazlatılmış İç Fındık Nasıl Yapılır ?

Beyazlatılmış iç fındığı yapabilmek için ilk olarak doğal iç fındık ısıl işlemlerden geçirilir ve bu sayede iç fındığın üzerinde bulunan zar soyulur. Ürün %4 ya da %5 civarlarında istenen rutubet seviyesinde beyazlatılmış iç fındık haline gelmektedir.
Daha fazla bilgi alabilmek için Demirci Fındık Shop’u takipte kalın.

Sosyal Medya