Giresun Fındık Firması: Demirci Görele Fındık Ürünleri

Hakkımızda

DEMİRCİ FINDIK GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Demirci ailesi tarafından temelleri atılmış olan şirketimiz, Karadeniz’de fındık ticaretinin yaygınlaşmasıyla birlik...

İletişim Bilgileri

Bahçelievler Mah. Elektrik Küme Evleri
No: 47/A 1 Görele / Giresun / Turkey

+90 454 513 10 08

info@demircifindik.com

Fındık Nasıl Depolanır?

Fındık Nasıl Depolanır ?

Birçok kişinin severek tükettiği fındığın sağlık açısından son derecede faydalı bir gıda ürünü olduğu apaçık bir gerçektir. Bundan mütevellit düzenli bir şekilde belirli ölçülerde fındığın tüketilmesi uzmanların son derecede özenle üstünde durduğu konular arasında yer almaktadır. Demirci fındık ailesi olarak bu makalemizde evinizden hiçbir zaman eksik etmemeniz gereken fındığın hasat edildikten sonraki depolama koşullarını sizler için derledik.

Hasat Sonrası Fındığın Depolanması

Fındık içerisinde yüksek oranda doymamış yağ bulunmakta bu sebeple doğru bir depolama yapılmadığında bozulması kolayca meydana gelmektedir. Hasat ile elde edilen fındıklar genellikle %12 nem içerecek kıvama gelene kadar kurutulmaktadır. Bundan sonrasında tüketici ile buluşması için yerel pazarlarda satılmakta ya da uzun süreli lojistik yolculuğu için depolanmaktadır. Fındığın depolanmasında dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

  • Serin, kuru ve kolayca havalanabilir bir yerde depolanması gerekir. Böyle bir yerde ortalama 1 yıla kadar depolanabilir
  • 1 yıldan fazla süreli depolama işlemlerinin; 2-4.5 derecenin ve nispi rutubetin ise %55-70 arasında olan bir yerde yapılması gerekir
  • Fındık özellikle jüt kumaş ile yapılmış torbalarda depolanmalıdır
  • Fındık depolanmasında depolamanın yapıldığı yerin ısısı 15 – 20 dereceyi kesinlikle aşmaması gerekir
  • Depolamanın yapıldığı yerde herhangi bir durvarın toprakla temas etmemesi, zemin altında kirli ya da temiz su boruları geçmemeli, kapı aralıkları ya da altları fare gibi haşerelerin geçmeyecek şekilde düzenlenmesi gerekir.
  • Çatı kısımlarının aşırı sıcak ya da aşırı soğuk geçirmemesi gerekmektedir.

Fındığın üretildiği bölgelerde genellikle adi depolarda depolama yapılmaktadır bunun sebebi ise kısa sürede orada beklediği içindir, ancak böyle bir yerde dahi depolama sıcaklık ve nispi nem oranları yukarıda verilen değerleri aşmamalı.

 

Soğuk Hava Depolarında Depolama

Soğuk hava depolarında depolama yapılan fındıklar genellikle nitelik ve niceliklerini kaybetmeden uzun süre boyunca özelliklerini kaybetmemektedir. Görele bölgesinin önemli fındık üreticilerinden birisi olan Demirci Giresun fındık firması da bu bağlamda doğru bir depolama ile uzun süre boyunca fındık depolamasını sağlamakta ve ilk günkü tazeliği ile fındığı tüketicinin sofrasına koymaktadır. Doğru bir üretim ve hasat süreci ile sizler için özenle toplanmış ve hazırlanmış fındıkları sizler de web mağazamızdan bulabilirsiniz.

Sosyal Medya