Giresun Fındık Firması: Demirci Görele Fındık Ürünleri

Hakkımızda

DEMİRCİ FINDIK GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Demirci ailesi tarafından temelleri atılmış olan şirketimiz, Karadeniz’de fındık ticaretinin yaygınlaşmasıyla birlik...

İletişim Bilgileri

Bahçelievler Mah. Elektrik Küme Evleri
No: 47/A 1 Görele / Giresun / Turkey

+90 454 513 10 08

info@demircifindik.com

Pikola Fındık Nerdir? Nasıl Üretilir?

Pikola Fındık Nedir?

Pikola Fındık, en ufak boyutlu fındık türüdür. Giresun’da yetiştiriciliği oldukça sık yapılan pikola fındık, genel olarak çerezlik olarak kullanılmakla birlikte çikolataların içerisinde de kullanılmaktadır. Fındıklar genel olarak el ile toplanmaktadır, fakat pikola fındıklar el yerine özel makineler ile toplanmaktadır. Bu durumda ister istemez pikola fındığın maliyetini arttırmaktadır. Ürünün kıtır olması ve içerisinde barındırdığı az kalori sayesinde talep oldukça yüksektir. Demirci Fındık Shop ile vermiş olduğunuz tüm siparişler, özel vakumlu ambalajlar ile sizlere ulaştırılmaktadır. Ambalajlı ürünlerimiz, tazeliğini asla kaybetmemektedir.

Pikola Fındık Nasıl Üretilir?

Pikola fındığın üretilmesi ve yetiştirilmesi için fındık firmaları tarafından çeşitli adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 1. Toprak Özellikleri:
 • Pikola fındıkların üretimi için ilk olarak toprağın hazır olması gerekmektedir. Düz arazilerde çok daha iyi yetişen pikola fındıkların kökleri çok fazla derine inmez ve yanlara doğru genişler.
 • Bu nedenle toprak derinliğinin çok fazla olmasına gerek yoktur.
 • Pikola fındıklar, hemen hemen her türlü toprakta yetişebilir, fakat besin maddeleri açısından zengin ve humuslu topraklarda yetişmesi çok daha iyi olur.
 1. Dikim Özellikleri
 • Pikola fındıkların dikimi, eylül ayından başlayarak ilkbahar mevsimine kadar yapılabilir.
 • Ayrıca kış mevsimi aşırı soğuk olmayan Kasım ve Aralık aylarında pikola fındık dikimi yapılabilmektedir.
 • Soğuk iklim bölgelerinde ya da aşırı soğuk zamanlarda dikim yapıldığı zaman köklerde birtakım problemler meydana gelebilir, bu sebeple fidan dikiminin daha sıcak dönemlerde yapılmasında fayda vardır.
 1. Hava Koşulları ve Hasat:
 • Nem oranı yüksek ve yağışlı bölgelerde verimi daha iyi olan pikola fındık fidanının hasadı yapılmadan önce arazinin iyice temizlenmesi gerekir.
 • Pikola fındık fidanının çeşitleri, farklı dönemlerde olgunluğa erişir, bu sebeple her çeşidin farklı bir hasat zamanı olabilir.
 • Pikola fındığın hasat işlemi silkeleme sonucu ürünlerin yere düşmesi ile yapılır. Pikola fındıkların dış kabuğu büyük oranda kahverengileşme gösterdiği zaman hasadının yapılmasında fayda vardırç
 • Hasatı erken yapılan pikola fındıkların buruşuk olma ihtimali olur ve ürünün kalitesi düşer.

Demirci Fındık Shop sayesinde temin ettiğiniz pikola fındıklar damağınızda ayrı bir zevk bırakacak. Diğer ürünlerimize göz atmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

Sosyal Medya