Giresun Fındık Firması: Demirci Görele Fındık Ürünleri

Hakkımızda

DEMİRCİ FINDIK GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ Demirci ailesi tarafından temelleri atılmış olan şirketimiz, Karadeniz’de fındık ticaretinin yaygınlaşmasıyla birlik...

İletişim Bilgileri

Bahçelievler Mah. Elektrik Küme Evleri
No: 47/A 1 Görele / Giresun / Turkey

+90 454 513 10 08

info@demircifindik.com

Tuzlu Fındık Faydaları?

Tuzlu Fındık Faydaları

Üretim konusunda dünya da birinci sırada olduğumuz fındık, genel olarak Karadeniz ve Marmara bölgesinde yetişmektedir. Damakta bıraktığı tat sayesinde vazgeçilmez olan fındık, son derece besleyici ve lezzetlidir.

Tuzlu fındık, B6, E, K ve C vitaminleri, potasyum, bakır, lif, çinko ve Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Tuzlu fındık, kötü kolesterolü düşürmekte ve enerji vermektedir. Uzun süre tokluk hissi veren tuzlu fındık, kilo kontrolü yapan kişilerin ara öğünlerinin de vazgeçilmezidir.

Kalorisi yüksek olan tuzlu fındığın aşırı tüketilmesi önerilmemektedir. Kişinin kendi vücudu kadar tuzlu fındık tüketmesi, aşırıya kaçmaması gerekmektedir. Tuzlu fındık, genel olarak çiğ, haşlanmış ya da kavrulmuş olarak satışa sunulmaktadır.

Tuzlu fındığın pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar aşağıdaki gibi listelenmiştir:

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Tuzlu fındık, 3 vitamini açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen E vitamini, anemi riskini azaltmaktadır. Tuzlu fındık, ateş, soğuk algınlığı ve diğer hastalıkların oluşma riskini de azaltmaktadır.
  • Tokluk Hissi Verir: Tuzlu fındık içerisinde bol miktarda lif, protein ve yüksek yap bulundurduğu için kişiye tokluk hissi vermektedir. Tuzlu fındık, aşırı yemek yemeyi de önlemektedir, fakat aşırı tuzlu fındık tüketimi, ters etki yaratarak kilo artışına da sebep olabilir.
  • Beyin Sağlığını Korur: Tuzlu fındık içerisinde proantosiyanidinler, kuersetin ve kaempferol gibi fitokimyasal gibi çeşitli maddeler bulunur. Flavonoidler beyin sağlığını desteklemektedir ve ayrıca, triptofan ve izolösin amino asitlerinden zengin olduğundan zihinsel ve psikolojik olarak bireyin kendisini daha iyi hissetmesini sağlamaktadır.

Tyuzlu fındık, her açıdan oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

 

Tuzlu Fındık Yapımı

Tuzlu fındığın yapımı için kullanılacak olan fındıkların çiğ olması gereklidir. Çiğ fındıklar, bir fırın tepsisine alınır ve su ile iyice yıkanır. Yıkanan fındıklara tuz eklenir ve harmanlanır. Tuzlu fındığın kavrulma aşaması oldukça önemlidir. 175 dereceye ayarlanmış fırında fındıklar 3-4 dakikada bir karıştırılarak kavrulur. Fındıkların rengi değişinceye kadar kavurma işlemi devam eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, fındıkların fazla kavrulmamasıdır. Fındıklar, fazla kavrulduğu zaman acırlar.

Sosyal Medya